Branże

Przemysł i rynek AGD – analiza 1-3Q 2020


W Polsce funkcjonuje ponad 30 fabryk, z czego 25 wytwarza duże AGD. Poza oddziałami handlowymi w Polsce działają globalne i regionalne centra R&D wielu międzynarodowych koncernów, w tym największe chłodnictwa w Whirlpool, suszarek do ubrań w BSH oraz smart home w Samsung. Ważnym elementem w światowym przemyśle AGD są ulokowane w Polsce korporacyjne centra usług informatycznych, zakupowych, usług biznesowych oraz logistycznych. Łącznie przemysł zatrudnia około 35 tys. pracowników. Ponad 35% stanowią stanowiska nierobotnicze. Szacuje się, że razem z poddostawcami towarów i usług branża AGD zatrudnia bezpośrednio oraz pośrednio ponad 100 tys. osób w Polsce.

Główne centra produkcyjne to Łódź, Wrocław i Wronki. To w nich powstaje ponad 90% całej produkcji. W roku 2019 były to 24 miliny urządzeń, a więc ponad 1/3 całej produkcji dużego AGD w Unii Europejskiej. W niektórych grupach produktowych to nawet ponad 50%.

Produkcja AGD

Marcowa pandemia podobnie jak w wielu innych przemysłach, także w AGD przyniosła restrykcje w wielu zakładach. W kwietniu zamknięto większość fabryk, a wielkość produkcji spadła ok. 55% r/r. Jednak nie wszystkie rynki tak samo zareagowały na lockdown. W kilku krajach, w tym w Polsce pozytywnym skutkiem zatrzymania gospodarki była rosnąca sprzedaż urządzeń pomagających w zmaganiach z pandemią. To pralki oraz zmywarki pozwalały na oczyszczenie ubrań i naczyń w temperaturze powyżej 60 stopi likwidując wirusy. Sami producenci także aktywnie włączyli się w pomoc obdarowując takim sprzętem wiele oddziałów ratowniczych, szpitali i innych frontów walki z pandemią. Również konsumenci zostając w domach zaczęli więcej gotować, jeść czy zmywać. Pojawiło się więcej remontów, a do tego wiosną przypadł termin odbioru wielu mieszkań, których budowa pobiła rekord w 2019 roku. Wreszcie Polacy zaczęli także oszczędzać i zwracać uwagę na nie tylko cenę, ale zużycie wody oraz prądu. W efekcie w kolejnych miesiącach miało miejsce mocne odbicie w sprzedaży. Wolniej, ale równie mocno poprawiała się produkcja.

Koncerny szybko podjęły się rozruchu produkcji i już w czerwcu osiągnięto poziom podobny do roku ubiegłego. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w roku 2020 znacząco zwiększyły się moce produkcyjne w kilku grupach produktowych, np. zmywarkach. Sytuacja ta wynikała po części z zawirowań w dostawach komponentów z Włoch oraz spoza Unii oraz nie pewnych sytuacji na kluczowych rynkach, jak Anglia oraz Włochy. Jednak już kolejne miesiące przyniosły dwucyfrową dynamikę w sprzedaży pociągając mocny wzrost również w produkcji. AGD będące głównym sektorem w produkcji urządzeń elektrycznych (40% działu PKD 27) przyczyniło się do wypracowania najwyższej dynamiki odrabiania strat przez ten sektor na tle całej polskiej gospodarki.

Dzisiaj, po trzech kwartałach możemy podsumować cały rynek. Produkcja dużego AGD w Polsce wyniosła prawie 17 mln urządzeń. To nadal o 2% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, jednak sam trzeci kwartał oraz miesiąc wrzesień przyniosły historyczne rekordy w produkcji AGD. Ostatni kwartał to aż o 20% więcej niż w 2019. Oznacza to, że średnio każdego dnia w każdej fabryce powstawało pond 3 tys. urządzeń. W samym wrześniu wyprodukowano ok. 2,7 mln sprzętu. Nigdy w Polsce jeszcze nie powstało tyle AGD w jednym miesiącu – to ok. 18% więcej niż przed rokiem, ale także o 6% więcej niż w najlepszym miesiącu roku 2019, październiku. Największą grupą produktową pozostają pralki, które odpowiadają za 30% całego wolumenu. Na drugim miejscu jest sprzęt do gotowania, głownie piekarniki i kuchenki – 23%. Podium zamykają zmywarki z 20% udziału w produkcji dużego AGD. We wszystkich tych trzech kategoriach dane za wrzesień potwierdzają najwyższe historycznie wielkości w produkcji.

Mocny wzrost produkcji jest wynikiem wzrostu popytu na wielu unijnych rynkach, gdzie trafia ponad 80% całego eksportu. Przede wszystkim do Niemiec (27%), Francji (10%) i Wielkiej Brytanii (10%).

Duże AGD

W trzecim kwartale tego roku producenci i importerzy sprzedali do dystrybucji prawie 2 mln szt. dużego AG, co daje wzrost o 16% w porównaniu do ubiegłego roku Od początku roku rynek wzrósł o 9% r/r i doszedł do prawie 5 mln sztuk. Wartość dostaw producentów i importerów do sklepów AGD w okresie od stycznia do września wzrosła o prawie 14 %, przekraczając 5,2 mld zł.

W największej kategorii – sprzęcie do przygotowania posiłków sprzedano o 100 tys. więcej piekarników, kuchenek i płyt kuchennych (+8 % r/r).

W chłodnictwie, sprzedano już ponad milion urządzeń, ale to nadal o 1% mniej niż przed rokiem. Ponad połowę tej kategorii stanowią lodówki z zamrażalnikiem na dole w technologii no frost. Z kolei najdynamiczniejszą podkategorią są zamrażalki, których sprzedaż na fali zwiększonej ilości zapasów wzrosła o 100%. Podobna sytuacja ma miejsce w tzw. multidorach, czyli chłodziarko-zamrażarkach z trzema i więcej komorami.

Z blisko miliona sprzedanych pralek (6% r/r/) 42% stanowiły tradycyjne automaty ładowane od frontu 60 cm szerokości.

(…)


Za­in­te­re­so­wał Cię ten ar­ty­kuł?

Peł­na treść do­stęp­na jest w wy­da­niu li­sto­pa­do­wym ’20 Cre­dit Ma­na­ger Ma­ga­zi­ne.

 


Au­tor ar­ty­ku­łu: 

APPLiA Polska jest związkiem pracodawców AGD reprezentującym producentów i importerów AGD w Polsce. APPLiA Polska jest nową nazwą organizacji, która od zarejestrowania w 2004 roku do maja 2018 funkcjonowała pod nazwą CECED Polska.

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *