Wydarzenia

4-ty Europejski Kongres Credit Management FECMA za nami!


W dniach 15 oraz 16 września 2021 roku odbył się, po raz pierwszy w Polsce, 4-ty Europejski Kongres Credit Management FECMA. Federation of European Credit Management Associations (FECMA) to organizacja zrzeszająca instytuty oraz stowarzyszenia zarządzających należnościami handlowymi z całej Europy.

Gospodarzem tegorocznej edycji kongresu FECMA w Polsce był Polski Instytut Credit Management (PICM). Jak powiedział Robert Dyrcz, Prezes PICM – To długo wyczekiwane wydarzenie było wyjątkową okazją skonfrontowania najlepszych praktyk zarządzania kredytem kupieckim w ujęciu globalnym. Polskie firmy, a także zlokalizowane w naszym kraju liczne przedsiębiorstwa zagraniczne, obecne są coraz silniej na rynkach międzynarodowych. Już teraz doskonale radzą sobie z tą bardzo ważną sferą zarządzania finansami, ale zawsze jest coś do udoskonalenia. Kongres FECMA, a także coraz aktywniejsza obecność tej organizacji w Polsce poprzez działalność PICM, otwiera drzwi do podniesienia know-how dla procesów credit management na światowy poziom. Umiejętne wykorzystanie zdobytej wiedzy może wprost przełożyć się na poprawę efektywności pracy, zadowolenie pracowników, budowanie ścieżek rozwoju zawodowego a przez to namacalne korzyści finansowe przedsiębiorstw aktywnie zaangażowanych w projekty edukacyjne oferowane przez PICM.

 

 

Credit management jest zawodem bardzo relacyjnym, opartym na umiejętnościach miękkich, i nawet mając do dyspozycji wszystkie nowoczesne innowacje technologiczne, nie możemy funkcjonować na maksymalnym poziomie bez bycia częścią większej profesjonalnej rodziny. Ta rodzina istnieje w zespołach, którymi zarządzamy w naszych firmach oraz w szerszym kontekście świata zarządzania wierzytelnościami. Credit menedżerowie dokładali wszelkich starań podczas tych pandemicznych miesięcy, aby trzymać się blisko swoich zespołów, zachęcać, wspierać i motywować, a ich samopoczucie psychiczne jest równie ważne, jak ich indywidualne role. Argumentowano, że dobre samopoczucie psychiczne powinno być teraz głównym celem każdego zespołu zarządzającego i być może jest to ironia losu, że trzeba było straszliwej pandemii, aby dobro pracowników znalazło się na czele myślenia kadry zarządzającej. W miarę jak gospodarki zaczynają powoli wychodzić z kryzysu finansowego lat 2020/21 – nawet przy wsparciu rządów, niepowodzenia były nieuniknione – wyzwaniem stojącym przed credit menedżerami jest ochrona i inwestowanie w rentowne należności, a jednocześnie dbanie o ludzi w swoich zespołach. – powiedział Pan Glen Bullivant, który otwierał drugi dzień kongresu, reprezentujący brytyjskie stowarzyszenie, istniejące od 1939 roku, Chartered Institute of Credit Management.

 

 

FECMA 2021 to również ogromna dawka merytoryczna. Wśród prelekcji znalazły się tematy dotyczące zarządzania kredytem kupieckim, zarządzania ryzykiem kredytowym, zatorów płatniczych, trendach w finansowaniu zatorów płatniczych, oceny zdolności kredytowej kontrahentów, rachunkowości kreatywnej i ocenie dzisiejszej sytuacji gospodarczej. Prelegenci mówili również o zawiłościach analizy finansowej i wielu praktycznych aspektach prawnych credit management.

Prelegentami kongresu FECMA byli: John Lorie (Główny Ekonomista Atradius, Holandia), Michał Rączkowski & Michał Kwieciński (Partnerzy Zarządzający w RK Legal), Josef Busuttil (MACM, Malta), Philip King (CICM, Wielka Brytania), Valérie Collot (AFDCC, Francja), Jan Schneider-Maessen (BvCM, Niemcy), Peter Szentirmay (Węgry), Borys Sadowski (GEKKO Collections), dr Przemysław Kwiecień (XTB), Piotr Rybicki (nadzorkorporacyjny.pl, Rada Programowa PICM), dr inż. Tomasz Jastrząb (Technicenter sp. z o.o.), Thomas Voller (EuroCollectNet Lawyers), Frank Hommersen (Moody’s Analytics), Cees Jansen (VVCM, Holandia), Chantal Joosse (Stenn, Holandia) oraz Vincent-Bruno Larger (AFDCC, Francja).

 

 

Jak powiedział Przewodniczący FECMA, Pan prof. Ludo Theunissen z Belgii, który otwierał wydarzenie – Mamy nadzieję, że prędzej czy później dojdziemy do „nowej normalności” w naszej pracy i rzeczywistości biznesowej. Chodzi o to, że tak naprawdę nie wiemy, czym będzie ta nowa normalność. Wiemy, że praca w domu pozostanie dla wielu organizacji ważną alternatywą dla biura. Nie w pełnym wymiarze godzin, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich 18 miesięcy, ale elastyczność w organizacji i lokalizacji pracy pozostanie. Rzeczywiście widzieliśmy, że praca w domu może być wygodniejsza, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie czasu traconego na dojazdach. Spotkania online są łatwe do zorganizowania, zaczynają się na czas, są krótsze, często bardziej rzeczowe i efektywne. Ale z drugiej strony bardzo brakuje nam bliskiego kontaktu z kolegami. I oczywiście z klientami.

Ogromne podziękowania kierujemy do uczestników 4-ego Europejskiego Kongresu Credit Management FECMA, partnerów i sponsorów wydarzenia, szczególnie firm Atradius, Stenn, EuroCollectNet, Bureau van Dijk, Euler Hermes oraz RiskMan. W tych trudnych pandemicznych czasach, w Krakowie gościło blisko 100 osób, a dzięki transmisji on-line w kongresie mogli uczestniczyć wszyscy członkowie FECMA z Europy.

 

 

Jak dodał Piotr Rybicki – Członek Rady Programowej PICM, również jeden z prelegentów FECMA 2021 „Ogromne podziękowania należą się również prezesowi fundacji PICM – Robertowi Dyrczowi. Widziałem jego wielomiesięczne zaangażowanie w organizację kongresu i można chyba śmiało powiedzieć, że FECMA 2021 – stacjonarnie w Polsce, w Krakowie, to ogromny sukces i optymistyczny znak na przyszłość. Oby zarządzanie należnościami rozwijało się w takim tempie jak rozwija się PICM i z takim profesjonalizmem z jakim odbył 4-ty Europejski Kongres Credit Management FECMA. Gratuluję Panie Prezesie!”.

Szeroka fotorelacja z kongresu znajduje się na stronie Polskiego Instytutu Credit Management tutaj.

Do zobaczenia na cyklicznych wydarzeniach organizowanych przez PICM, a za rok na kolejnej konferencji Credit Risk 2022.

FECMA (Federation of European Credit Management Associations, Europejska Federacja Organizacji Credit Management) jest zrzeszeniem stowarzyszeń i instytutów promujących nowoczesne zarządzanie należnościami handlowymi. Celem FECMA jest promocja najlepszych praktyk poprzez stworzenie wspólnej platformy dzielenia wiedzy oraz doświadczeń. Dzisiaj to sieć około 50-cio tysięcznej społeczności Credit Manager’ów.

Polski Instytut Credit Management (PICM) to platforma edukacyjno-networkingowa dla zarządzających należnościami oraz kredytem kupieckim w przedsiębiorstwie (Credit Managerów). Celem PICM jest dostarczanie wartościowej wiedzy oraz tworzenie możliwości wymiany doświadczeń dla mądrego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego.

 

1008 czytano

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *